10x #DobrýSkutek

244

„Já bych pomáhal, ale nemám příležitost.“ Je Vám to povědomé? Nic si z toho nedělejte, dali jsme hlavy dohromady a sepsali 10 dobrých skutků, které můžeme udělat pro neziskový sektor.

1.      Do kasičky

Tuhle možnost známe asi všichni – po městě se pohybují dvojice s kasičkou a za pár drobných dostaneme například kytičku do klopy. Vždy ve stejnou roční dobu si můžeme koupit Bílou pastelku nebo Zasukované tkaničky. Ale co když se nám zrovna nedaří prodávající „odchytit“?  

2.      Finanční dar

Pak můžeme svoji oblíbenou neziskovku podpořit přímým finančním darem. Na webových stránkách každé z nich snadno dohledáme informace o tom, jak lze přispět nebo kontaktní osobu, která nám jistě vše potřebné vysvětlí.

3.      Materiální podpora

Peníze se nám můžou zdát neosobní, a tak lze vyrazit do neziskovky rovnou s nějakým konkrétním materiálním darem. Útulky ocení krmivo, charity zabývající se problémy lidí bez domova uvítají šaty a děti třeba hračky nebo pastelky. Před tím, než se ale rozhodneme zásobit oblíbenou organizaci materiálem, potravinami nebo krmivem, měli bychom se předem vždy zeptat, co přesně potřebují, a zamyslet se, zda bychom to či ono pro daný účel sami použili. S originálním projektem Skutečný dárek přišel Člověk v tísni. Princip je jednoduchý, koupíme kozu, slepici apod. a ta je darována chudé rodině v rozvojové zemi a nám přijde poštou certifikát o darování Skutečného dárku.

4.      Akce pro

Pro neziskovku se dá uspořádat akce, jejíž výtěžek půjde na její konto. Může to být prakticky cokoliv od koncertů ke sportovním dnům. Oblíbené jsou například virtuální aukce, které se konají na Facebooku a fungují tak, že lidé pošlou věci, které už sami nepotřebují, ale ještě poslouží, na adresu organizace, ta je nafotí a vystaví do alba na svém profilu či do události. Fanoušci pak v komentářích “přihazují”. Vítěze aukce už jen kontaktuje někdo z organizátorů ohledně platby a adresy, kam balíček přijde. Zajímavou položkou v aukci mohou být taky různé služby či výrobky.

5.      Dočasná péče

Pokud máme dostatek prostoru a času, můžeme nabídnout svůj domov jako dočasné bydlení zvířeti, které by jinak trávilo čekání na nového pána v útulku. Do „dočasky“ chodí většinou ta zvířata, která pobyt v útulku těžko snáší, jsou problematická nebo po lékařském zákroku, a je tedy důležité si tento krok dobře rozmyslet.

6.      Adopce

Ještě o další krok dál je adopce zvířete z útulku. S tou musí určitě souhlasit všichni členové domácnosti a dobře zvážit, zda budou mít na nového člena dostatek času a prostoru. Pokud si nemůžeme vzít zvíře domů, lze ho i adoptovat na dálku. Na dálku lze adoptovat také děti ze zemí třetího světa, které díky tomu získají vzdělání a možnosti, které jejich rodiče neměli. Adopci na dálku u nás realizuje několik organizací, které umožňují vybrat si svého “potomka” a dále pak zprostředkovává náš kontakt s ním. V neposlední řadě je zde možnost, která také funguje už mnoho let a to adopce panenky – projekt organizace Unicef. Mottem projektu je: “Adoptuj panenku a zachráníš dítě.” Panenka představuje jedno skutečné dítě z rozvojové země, které je díky příspěvku za panenku očkováno. Můžeme angažovat jako „adoptivní rodič“ nebo jako dobrovolný tvůrce panenky, která je pak k adopci nabídnuta.

7.      Dobrovolnictví

V neziskovém sektoru lze nasbírat mnoho cenných zkušeností a zároveň tak věnovat to nejcennější – náš čas, a proto je fajn stát se dobrovolníky. Můžeme být buďto pravidelným dobrovolníkem, třeba navštěvovat domovy pro seniory a dělat společnost tamním obyvatelům nebo se přihlásit jednorázově – například při živelných pohromách, kdy se hodí každá pomocná ruka. Stačí, když víme, v jakém sektoru bychom se chtěli pohybovat a kontaktovat přímo organizaci nebo navštívit některý z portálů, který dobrovolnickou činnost koordinuje.

8.      Účast na dobročinných akcích

Jak spojit dobrý skutek se zábavou? Přijít na některou z akcí, které pořádá nezisková organizace nebo ji pro ni pořádá někdo z fanoušků. Zúčastnit se můžeme například aukce, koncertu, sportovního dne nebo festivalu, o kterých jsme psali v minulém článku.

9.      Dárek, který potěší

Pokud chceme někoho obdarovat a zároveň podpořit dobrou věc, můžeme se poohlédnout v některé z chráněných dílen. Takový dárek totiž udělá radost rovnou třikrát. Poprvé tvůrci, podruhé nakupujícímu, který se může radovat z dobrého skutku, a potřetí samozřejmě obdarovanému.

10.  Nákupem na internetu

Existuje i možnost, která nás nic nestojí. Pokud nakupujeme na internetu, můžeme si svůj oblíbený e-shop najít na portálu GIVT.cz, vybrat si neziskovou organizaci, kterou chceme podpořit a pak už jen nakupovat jak jsme zvyklí. Pokud se bojíme, že při nakupování na GIVT zapomeneme, stáhneme si aplikaci, která nám to připomene. Část z naší útraty pak putuje na konto oblíbené organizace, aniž bychom zaplatili cokoliv navíc.

Autorka článku: Tereza Šimonová

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ