5 věcí, které vám na dovolené zachrání život

540

Vytipovali jsme pro vás několik užitečných pomůcek, které by vám na letní dovolené mohly zachránit život. Nevíme dne ani hodiny, a proto je lepší být připravený na všechno.

🦈 Repelent proti žralokům

Nikdy nevíte, kdy na vás dostane zálusk nějaká ta paryba. Jestli si myslíte, že na Jadranu vám nic takového nehrozí, tak vězte, že ve 20. století došlo v Jaderském moři k deseti hlášeným útokům žraloka na člověka. A například v červenci 2003 chytili rybáři u chorvatského ostrova Jabuka šestimetrového žraloka bílého (ano, to je ten z filmu Čelisti). Proto by se vám mohl hodit speciální žraločí repelent, který má za necelé 400,- v nabídce například Cestovatelský obchod. A mimochodem, chorvatsky se žralok bílý řekne pas ljudozder.

🔪 Švýcarský armádní nůž

„Každý správný všivák má mít vlastní křivák,“ říká známé rčení. Ale nemusíte být právě všiváci, aby se vám hodil pořádný multifunkční nástroj. Známý červený nůž švýcarské armády se vyrábí už 120 let a za tu dobu do jeho výbavy kromě otvíráku a párátka přibyl třeba i USB port nebo skener otisku prstů. Nemůžete vědět, kdy ho budete potřebovat, stejně jako to netušil lékař na palubě letadla v roce 1976, který právě tento nůž použil k tracheotomii, čímž zachránil dítě, dusící se bonbónem. Pravý Švýcarský nůž si můžete pořídit například na Mall.cz.

🐍 Sada na hadí uštknutí

Při výletech po českých luzích a hájích šlápnete nejspíš jen na užovku nebo slepýše (což je mimochodem ještěrka a ne had), když budete mít smůlu (nebo štěstí, pokud jste herpetolog) narazíte i na Zmiji obecnou, našeho jediného jedovatého hada. Kousnutí naší zmije však zdravého dospělého člověka na životě neohrozí. Ovšem v zahraničí je to úplně jiná písnička. Jedovatí hadi každý rok usmrtí asi 50 000 lidí, čímž se řadí na druhé místo v žebříčku nejnebezpečnějších zvířat, hned za komáry. Proto by se vám mohla hodit sada na hadí uštknutí, kterou už za 189,- nabízí třeba e-shop 4camping.cz.

📔 Příručka Jak přežít teroristický útok

Dnešní doba je vypjatá a staví nás do situací, na které je velmi obtížné se připravit. K teroristickému útoku může dojít i na dovolené nebo při cestě na ni, na letišti či nádraží. Šanci na vyváznutí se zdravou kůží vám však může zvýšit teoretická příprava. Andor Šándor, bezpečnostní poradce a analytik, připravil pro tyto případy knihu Jak přežít teroristický útok, kde se dozvíte, jak se správně zachovat. Objednat ji můžete v obchodě Knihy Dobrovský.

🕸 Síť proti komárům

Jak už jsme zmínili u hadů, největším zabijákem zvířecí říše jsou komáři. Ročně usmrtí kolem 700 000 lidí na celé světě. Samozřejmě smrtící není přímo bodnutí jejich titěrným sosáčkem, ale choroby, které přenášejí. Pokud jedete do tropických zemí s výskytem infikovaných komárů, měli byste si kromě repelentu a třeba antimalarik rozhodně přibalit i moskytiéru. Správně používaná moskytiéra je nejlepší ochranou proti komárům i dalšímu hmyzu. Síť proti komárům si můžete za pár dolarů pořídit třeba na AliExpress.com.

 

 

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ