Co je maj? Spousta lásky vložené do PechaKucha Night

123

Co dělá spolek maj? Kde se vzal? A odkud se vzal jeho název, který svádí ke spojení s měsícem lásky?

Spolek jsme založili v roce 2014, kdy jsme začali organizovat akce PechaKucha Night a potřebovali jsme k tomu právní subjekt. Původní název byl hýřivý spolek, protože jsme chtěli hýřit kulturou. Jenže se to nějak nepotkalo a spousta lidí v tom viděla spíš záporné konotace. Tak jsme to změnili na maj podle našich křestních jmen – Martina, Alžběta a ondřeJ. No a navíc to pěkně funguje v návaznosti na naše projekty – maj peču, maj design, atd. A samozřejmě do našich aktivit vkládáme spoustu lásky, takže se to může spojovat i s májem (smích).

Vaším hlavním projektem je PechaKucha Night. Můžete blíže představit, o co se jedná – jaký typ akce to je?

To je náš první projekt. Je to formát, který funguje celosvětově a je oblíbený hlavně proto, že celá akce probíhá v neformální, uvolněné atmosféře. Základem formátu jsou časově omezené prezentace. Každá prezentace se skládá z 20 snímků a každý z nich běží přesně 20 vteřin. Prezentující tak má jen omezený čas (6 min 40 s) na to, aby představil svůj projekt, nápad, v podstatě cokoliv. Cílem je inspirovat a nechat se inspirovat. Pobavit se na afterparty a setkat se se zajímavými lidmi. My se zaměřujeme hlavně na oblasti designu, módy a architektury, protože jsou to témata, která nás nejvíc baví.

V čem spočívá jedinečnost takové akce?

Hodně na tom dělá ten formát, to časové omezení. Prezentující nestihnou nudit zdlouhavým výkladem, někdy “nestíhají” a jindy je i těch 20 vteřin dlouhých. Vznikají tak vtipné situace. Skvělé jsou na těch akcích afterparty, kde máte možnost pobavit se se zajímavými a kreativními lidmi. Naprosto se tam stírají hranice a vzniká prostor pro nové nápady a spojení.

Proč formát 20×20?

To je dané od zakladatelů formátu. Rodiči akcí PechaKucha jsou Astrid Klein a Mark Dytham, architekti žijící v Japonsku. Ti původně formát vymysleli pro vlastní potřeby architektonického studia.

Akce pochází původně ze zahraničí. Proč jste se rozhodli pořádat PechaKuchu v Olomouci?

Protože jsme měli pocit, že tu podobná akce chybí. Formát jsme znali ze zahraničí a ostatních českých měst, která ji již organizovala. Ať už jdete na Pechu kdekoli, vždy tam panuje skvělá atmosféra, no a tak jsme se nakazili a chtěli jsme mít vlastní Pechu i v Olomouci.

Blížící se zářijová PechaKucha Night se v Olomouci nekoná poprvé. Změnilo se něco od první akce?

Myslím, že nic zásadního. Pořád nás to baví, pořád objevujeme zajímavé lidi, které chceme do Olomouce pozvat. A zájem o akci je ze strany veřejnosti myslím pořád stejný, nepolevuje.

Jak se Vám daří získávat peníze na pořádání vašich akcí? Jaké jsou vaše fundraisingové strategie?

No, první rok jsme zafinancovali sami. Další dva roky jsme již získali podporu od města Olomouce. Jinak hospodaříme s financemi, které získáme z prodeje vstupenek. Umíme s tím vyjít, ale kdybychom měli rozpočet větší, akce by se nám pořádaly mnohem lépe. Pak máme podporu od soukromých sponzorů, ale to je hlavně formou barteru.

Lidé vás můžou podpořit i na GIVTu. Má pro Vás tato podpora smysl? Jste tam jako PechaKucha Night nebo jako maj?

Jsme uvedeni jako maj z.s. – je to spolek, který PechaKuchu pořádá. Má to pro nás smysl. Každý příspěvek nám pomůže udělat PechaKuchu ještě lepší a díky němu se můžeme dál rozvíjet. Nechceme totiž zůstat jen u těchto akcí. Letos v září například poprvé pořádáme i přehlídku českého designu a módy – maj design. Takže podporou spolku maj lidé pomůžou nejen v rozvoji PechaKuchy.

Na co se můžeme těšit na této PechaKucha Night, která se koná 9. 9. 2016 v olomouckém kině Metropol?

Bude to hodně o architektuře, prostoru, ve kterém žijeme, o městě. Prezentovat se budou projekty, které zpříjemňují život ve městě. Prezentací bude dvanáct a večerem bude provázet plzeňský architekt Petr Klíma. Mezi hosty budou architekti, kteří se zasazují o rozvoj měst, ve kterých působí. Některé prezentace už jsme viděli a víme, že tam budou hezké příklady. No a samozřejmě si s prezentujícími budete moct popovídat.
Děkujeme maj z.s. za představení jejich jedinečné akce. Chcete se podívat na to, jak jsme s formátem 20×20 poprali my v GIVTu? Přijďte na páteční PechaKucha Night, kde se nejen představíme s prezentací, ale na kterou jsme si připravili také nové kolo soutěže Klikni a pomáhej. Těšíme se na Vás ve 20:20 v Metropolu!

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ