Duhový týden

348

Gay Pride, LGBT Pride, Queer Pride, Pride Parade, Christopher street day… pod všemi těmito názvy se skrývá jediné – vyjádření hrdosti na svou sexuální orientaci. Jedná se o přehlídky, festivaly a průvody, které pořádají komunity homosexuálů, bisexuálů a transgender osob, zkráceně LGBT nebo také queer komunity. Historie těchto oslav sahá až do 70. let minulého století a svou tradici získaly už i u nás. Jejich symbolem je nepřehlédnutelná duhová vlajka.

gay-pride-2013-564x375
zdroj: http://www.edreams.fr/blog/gay-pride/

 

Všechno začalo v roce 1969 v New Yorku…

Policisté v tomto roce pořádali opakované razie do známého klubu gayů a leseb Stonewall Inn, jehož návštěvníci se však 28. června vzepřeli. Boje s policisty trvaly několik dní a do hromadného protestu se zapojilo přes dva tisíce osob. Povstání homosexuální komunity je dodnes známé jako Stonewallské nepokoje a připomínají si ho gayové a lesbičky po celém světě. „Buzíci ztratili svou ustrašenou tvář, kterou měli po desetiletí,“ vyjádřil se k této převratné události slavný básník a gay Allen Ginsberg. Hned následující rok se uskutečnily průvody hrdosti –  gay pride hned v několika amerických městech včetně New Yorku.

Ani v Londýně to neměla homosexuální komunita jednoduché, první pochod hrdosti se zde uskutečnil prvního července 1972. Nejvýrazněji však na sebe gayové a lesbičky upozornili v roce 1984, kdy celou zemí otřásaly protesty horníků proti politickým krokům Margaret Thatcherové týkající se omezení těžby. A právě LGBT aktivisté se rozhodli stávkující horníky finančně podpořit. Tyto události zpracoval ve filmu Pride z roku 2014 režisér Mathew Warchus. Zobrazuje především vzájemné předsudky mezi horníky a gayi. Hornické odbory odmítají přijmout finanční pomoc, aby nebyly spojovány s kontroverzními lidmi. Skupina aktivistů se je proto rozhodne obejít a s penězi vybranými během London Pride a dalších akcí se vydají přímo do jedné z hornických vesnic. Tato akce položí základ spolupráce dvou rozdílných skupin.

Pochody hrdosti u nás

V České republice se uskutečnila první přehlídka v roce 1998 v rámci Duhového festivalu Karlovy Vary zakončená pochodem za umožnění registrovaného partnerství. Tento festival se konal pravidelně do roku 2001 a potom zanikl. Teprve v roce 2008 opět vznikla iniciativa k pořádání podobných akcí, a to nezávisle na sobě v Táboře a v Brně. V Táboře se přehlídka konala až následující rok, v Brně se Duhová vlna uskutečnila už 28. června téhož roku. Od té doby se každý rok v několika českých městech pořádá pochod hrdosti, který pořádají různé organizace a volí i různé formy předání svého záměru. Tím je vnímání osob z gueer komunity jako plnohodnotných členů společnosti se stejnými právy jako mají heterosexuálové. V roce 2011 byl v Praze uspořádán první Prague Pride, který trval týden a byl doprovázen karnevalovým pochodem hrdosti.

Organizátoři i účastníci duhových pochodů a festivalů se musí každý rok potýkat s opozičními reakcemi a to nejen u nás, ale na celém světě. V den, kdy je taková akce nahlášena, se obvykle koná i demonstrace odpůrců a obě akce se tak neobejdou bez dohledu policistů, kteří brání ve střetu skupin.

Prague Pride

Právě tento týden se v Praze koná festival Prague Pride. Nejedná se pouze o tradiční přehlídku hrdosti, ale na celý týden je naplánován pestrý program, který zahrnuje mj. koncerty, výstavy, přednášky a party, návštěvníci mohou také například v rámci dne otevřených dveří navštívit Muzeum queer paměti nebo se nechat zdarma anonymně nechat otestovat na virus HIV.

I přesto, že se festival nese v duchu zábavy a pod duhovou vlajkou, se nezřídka dotýká

i vážnějších témat, která hýbou společností a týkají se problematiky queer kultury, jejího fungování a začlenění do většinové společnosti. A jelikož je letošní Prague Pride o lásce, vytvořili organizátoři ve spolupráci se Zoot.cz v rámci kolekce DOBRO. festivalová trička, na která si můžete sami doplnit, komu patři Vaše srdce. Ta můžete rovnou nakoupit přes GIVT a podpořit tak například Neziskovku tohoto týdne Platformu pro rovnoprávnost, uznání a diverzitu Proud, nebo organizace Mezipatra, Stud Brno a Ara Art. Tyto organizace se aktivně věnují zlepšení životních podmínek pro LGBT komunitu v České republice. Konkrétně o Proudu si pak můžete přečíst v rozhovoru na našem blogu!

Tricka_strip

 

 

 

 

 

 

Vybrat si z kolekce DOBRO

Autorka článku: Tereza Šimonová

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ