Nadační fond Univerzity Palackého podporuje mladé vědce!

188
Tento týden jsem navštívila koordinátorku Nadačního fondu Univerzity Palackého Ditu Palaščákovou a vyzpovídala jsem ji. Zjistila tak, čím je Nadační fond, který podporuje mladé vědce, jedinečný, jak to, že nevyžaduje vyúčtování od podpořených studentů, ale také více informací o nadcházejícím Setkání absolventů. Čtěte dál!

Kdy a za jakým účelem vznikl Nadační fond Univerzity Palackého?

Nadační fond UP vznikl v červnu roku 2015 po vzoru západních univerzit – na britských nebo amerických univerzitách je běžné, že významné firmy, absolventi či zájemci o vědu a výzkum jsou ochotní darovat peníze na rozvoj mladých vědců, jejichž projekty mohou významně ovlivnit celou společnost. Protože pokud někdo dokázal odpovědět na složité otázky lidstva, tak to byla vždycky věda, ať už jsou to vědy přírodní nebo humanitní.

Univerzita chce podporovat mladé talenty, chce, aby získávali cenné mezinárodní zkušenosti, proto Nadační fond podporuje projekty s mezinárodním přesahem. Univerzita si tím buduje základnu mladých schopných lidí, na kterých bude moct do budoucna stavět svůj vědecký výkon.

Jak velký přínos má podle vás věda?

Věda a výzkum mají velký potenciál. Na rozdíl od podpory různým potřebným lidem, kdy se často přispívá na individuální případy, věda řeší problémy komplexně a může mít veliký dopad. Financování české vědy je zatím velmi omezené a vědci disponují malým zlomkem financí ve srovnání se zahraničními vědci. Byť se z médií může zdát, že do české vědy proudí velké peníze, tak tomu tak není a řada oborů je stále podfinancována. NF UP teprve začíná, ale vizí je získat větší množství peněz, které bude moct rozdělovat mezi mladé vědce, a nastartuje tím spoustu příležitostí nejen pro vědce, univerzitu, ale i celou společnost.

V čem spočívá jedinečnost tohoto fondu?

Jedinečnost spočívá v několika oblastech. Tou klíčovou je, že NF je první a jediný univerzitní fond v republice, který podporuje talentované vědce z řad studentů z výhradně soukromých zdrojů. Nechceme pracovat s veřejnými prostředky, protože jsou spojeny s velkým množstvím administrativy, a my po studentech, což je další jedinečnost, nevyžadujeme vyúčtování peněz, které jim poskytneme. To, co po nich chceme, jsou výstupy, ke kterým se při projektové žádosti zavázali. Chceme, aby mladí vědci měli potřebnou svobodu a prostor, aby mohli bádat a zjistit, co potřebují ke svému výzkumu a ne to, aby třetinu času strávili lepením účtenek. Pracujeme s mladými talentovanými lidmi a spolupráci zakládáme na důvěře. A další jedinečností fondu je, že podporujeme vědce ve velmi mladém věku – 25 let. V ČR neexistuje žádná jiná alternativa, která by tímto způsobem cíleně podporovala takto mladé vědce.

Nadační fond UP tedy zajišťuje finanční prostředky pro vědecký výzkum?

Kromě toho, že fond dává studentům peníze, tak je podporuje i jinak. My se snažíme, aby kromě toho, že to budou dobří vědci, byli také schopní manažeři, dobří prezentátoři a dobří lidé. Proto jim nabízíme řadu možností, jak se vzdělávat – chystáme několik workshopů, například jak popularizovat své výzkumy, workshopy zaměřené na zlepšení manažerských dovedností nebo také kurz zaměřený na společenskou odpovědnost vědy. Protože to je něco, co mladí vědci potřebují taky umět. Když jsou ponořeni ve svých vědeckých projektech, tak na to nemají kapacitu.

Jaká jsou kritéria pro studenty žádající podporu pro svůj projekt?

Podporujeme studenty magisterských a doktorských studijních programů a zahraniční studenty studující na UP. Kritérií je několik. Studenti vyplňují jednoduchou online žádost se čtyřmi otázkami, kde nám jde o to, jestli student dokáže jednoduše a srozumitelně vysvětlit, k čemu jeho projekt má společnosti sloužit. Dalším kritériem je mezinárodní přesah, tedy jaké partnerství nebo jakou zahraniční zkušenost si student přes ten projekt přinese a z kterého  bude těžit i univerzita. Třetím kritériem je přínos pro studenta, obor, univerzitu a pro celou společnost. A dalším kritériem je zdravotní nebo sociální znevýhodnění studenta, ke kterému významně přihlížíme.

Jaké jsou vaše fundraisingové strategie?

Na podzim chystáme kampaň Daruj příležitost, která bude spojená s velkým absolventským setkáním, které univerzita pořádá 9.-10.září a počítá se s tím, že do Olomouce zavítají stovky, možná tisíce absolventů. Pro absolventy bude připraven pestrý společenský kulturní program. Součástí budou oficiální akce jako předávání různých ocenění i neformální aktivity a také benefiční absolventská hra, na kterou se nám podařilo shromáždit spoustu atraktivních a hodnotných cen, o které budou moct naši absolventi soutěžit. Výtěžek půjde na podporu NF UP. A na to navážeme online fundraisingovou kampaní.

V čem to bude spočívat?

Součástí bude rychlá platební brána darujme.cz a portál GIVT.cz. Postupně o tom chceme informovat naše absolventy a akademickou obec, aby lidé začali uvažovat o této možné podpoře a časem NF UP podporovat. V GIVTu jsme od února a zatím jsme ho využívali pouze interně, takže se nám nastřádalo pár stovek, ale s podzimem se chceme na to víc zaměřit a rozšířit tuto možnost podpory do širšího okolí.

Můžete představit nějaké zajímavé studentské projekty, které fond podpořil?

Zajímavé byly úplně všechny, které žádaly o podporu, a bylo těžké ze všech žádostí nějaké projekty vybrat. Zatím jsme podpořili 21 projektů. Konkrétně můžu uvést například velmi talentovanou studentku přírodovědecké fakulty Katku Jirákovou, která už od útlého dětství chtěla pracovat v CERNu a věnovat se fyzice. Nyní se věnuje zajímavým věcem týkajících se struktury atomu a díky NF UP se do CERNu už opakovaně dostala.

Úplně z jiného oboru můžu zmínit projekt studenta filozofické fakulty Vlastimila Dobečky, který vydává česko-čínský elektrotechnický slovník, protože ten v současné době v ČR neexistuje. Poslední vydaný je z 60. let, a není v něm tedy zaznamenána nová terminologie a pokrok vědy a techniky.

Projekt laděn trochu umělecky měla studentka filozofické fakulty Magda Polanská, která oprášila z archivu zajímavé prvotisky z olomoucké kapitulní knihovny, které bude prezentovat v českém i anglickém jazyce online, takže se dostanou k širokému publiku přes moderní technologie.

Kde můžeme najít ostatní projekty?

Projekty jsou na našem webu. A letos v dubnu v rámci festivalu Academia Film Olomouc proběhla prezentace podpořených projektů ve formátu Pecha Kucha. To bylo fenomenální, kaple Božího těla byla plná a mělo to hodně pozitivních ohlasů jak mezi akademiky, tak mezi laickou veřejností. Na základě této zkušenosti chystáme prezentaci i na příští rok, takže je tu možnost pro veřejnost se s projekty seznámit. Koho by to blíže zajímalo, může se přijít podívat a na cokoliv se studentů zeptat. Rozhodně stojí za to přijít.

nf

Děkuji za rozhovor.

Šárka Bukovská

Sdílejte
Předchozí článekDobrovolnictví
Další článekMoje léto s Tibeťany

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ