Návštěva v Domově sv. Josefa

248
Rozhovor_Domov-sv.-Josefa2
Pan Staněk a naše kolegyně Kačka a Verča se sirupy Camellus, které jsou vyráběny ve spolupráci s Domovem sv. Josefa

V dubnu letošního roku se do projektu GIVT zapojil také Domov sv. Josefa, který je určen pro lidi s roztroušenou sklerózou. Této nově vzniklé spolupráce si v GIVTu vážíme, a proto jsme se rozhodli Domov sv. Josefa osobně navštívit. Naše dvě kolegyně Verča a Kačka se tedy vydaly do Žirče u Dvora Králové nad Labem, kde se potkaly s panem Janem Staňkem, který v Domově působí jako zástupce ředitele a koordinátor fundraisingu. Pan Staněk naše kolegyně provedl po celém areálu a řekl jim spoustu zajímavých informací o jejich činnosti. Například o tom, kde a jak se jim daří získávat finanční prostředky, jak si založili vlastní s.r.o. nebo co všechno můžete v Žirči najít. Čtěte dál!

Nejdříve bychom měli vědět, že roztroušená skleróza není nemoc jenom seniorů a nemá nic společného s demencí, jak si spousta lidí myslí. „Je to onemocnění,“ vysvětluje pan Staněk, „které se projevuje už mezi 20.–40. rokem života, a to například náhlým ochabnutím svalstva nebo krátkými poruchami vidění apod. Nijak však neovlivňuje mentální stav nemocného, což je pak velmi náročné na psychiku našich klientů.“

V čem je Domov sv. Josefa jedinečný? Tento domov je jediné lůžkové zařízení v České republice, které poskytuje komplexní služby nemocným s roztroušenou sklerózou. Na území ČR se nachází sice 16 center, ale ta se zaměřují na pacienty, kteří jsou vedeni v centrálním registru. Naproti tomu Domov sv. Josefa se věnuje pacientům, kteří v tomto registru nejsou, nemají se kam jinam dovolat a většinou je u nich nemoc už v pokročilém stadiu. To znamená, že mají sníženou schopnost samoobsluhy a také ztrácejí své blízké a rodinu, takže jsou na to sami. Dříve byli lidé s roztroušenou sklerózou posláni do hospicu, ale nemocným ochabuje svalstvo, nikoliv intelekt a nepřipravují se na smrt, tudíž hospic není zcela vyhovujícím zařízením.

V Domově sv. Josefa kladou hlavní důraz na to, aby se zde klient cítil jako doma. Takže tu nejsou žádné hromadné budíčky nebo večerky. Řídí se tady mottem: Domov není místo, kde bydlíš, ale místo, kde ti rozumějí. „Kromě toho sv. Josef je hlavním patronem rodin a my tady chceme být jedna velká rodina, kde si všichni pomáháme a chceme vytvořit opravdový domov,“ doplňuje pan Staněk.

Domáckou atmosféru potvrzují i Katka s Verčou, které byly nadšené nejen z krásných prostor zámku, kde se Domov sv. Josefa nachází, ale právě z přístupu zdejších zaměstnanců. Konkrétně pan Staněk provedl naše kolegyně přilehlým areálem, kde má Domov vlastní bylinkovou zahrádku, z jejíž úrody vyrábí mimo jiné i vynikající sirupy, které Verča a Katka mohly ochutnat. Ze zahrádky zavítali i do přilehlého parku, kde relaxují kromě spokojených klientů i turisté, kteří mají toto místo v oblibě. „Nejen že se sem dá dostat i po cyklostezce, ale Žireč má také co nabídnout,“ říká pan Staněk a pokračuje: „nedaleko Domova je barokní kostel sv. Anny, ve kterém se ukrývá celosvětový unikát – barokní zvonkohra, kterou sem daroval sám hrabě František Antonín Špork.“ Tento víkend navíc Domov pořádá Svatoanenské slavnosti, kde vystoupí například herečka Bára Hrzánová, a na něž jste mohli vidět videopozvánku na našem Facebooku.

Domov sv. Josefa tedy rozhodně není neziskovkou, která by nosila své plány jen v hlavě, ale své vizerealizuje. To se pak projevuje i v oblasti získávání finančních prostředků, v níž jsou úspěšní. Kromě zmíněných projektů si také založili vlastní společnost s ručením omezeným Pro-charitu. Tím se stávají jedinou českou neziskovkou, která má vlastní s.r.o. Dále se Domovu podařilo získat významnou dotaci, díky níž mohli rozšířit své prostory o další lůžka, což je velmi podstatné, jelikož žádostí o zdejší pobyt je hodně. Vzhledem k tomu, že se Domov sv. Josefa neustále snaží zlepšovat své služby, ocení každou příležitost dalšího financování. I proto se rozhodli začít využívat online nástrojů jako je GIVT.cz, přes který je může podpořit každý, kdo nakupuje na internetu.

My v GIVTu jsme rádi, že s námi spolupracuje právě Domov sv. Josefa, protože se své práci věnují systematicky a se zapálením.

Doufáme, že se jiné neziskovky nechají inspirovat, turisté toto krásné místo navštíví a labužníci ochutnají třeba zmíněné bylinkové sirupy.

Rozhovor_Domov-sv.-Josefa

Autorka článku: Šárka Bukovská

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ