Nejlepší fundraisingové akce v ČR – 1. díl

199

1. díl – Letní fundraising aneb festivaly, které pomáhají!

Fundraising už dávno není pouze záležitostí kasiček a benefičních koncertů, což se u nás projevuje čím dál víc. Jak se říká “fantazii se meze nekladou”, a tak ani fundraising žádné meze nemá a neziskovky se pouštějí do skutečně originálních projektů. Jednou z nejoblíbenějších platforem jsou bezesporu festivaly, které ovládnou kulturní dění hned, jakmile se oteplí. Na české scéně rozhodně je z čeho vybírat, a i přes zastřešující název “festival” se od sebe jednotlivé akce liší svým zaměřením, žánry a cíli.

Refufest

Aktuálně citlivého tématu imigrace se dotýká festival Refufest pořádaný spolkem InBáze, který se letos konal od pátku 27. května až do neděle 29. května. Organizátoři na svých webových stránkách uvádějí, že se jedná o „svátek plný radosti“, který má v centru Prahy spojovat lidi ze všech koutů světa, a ukázat tak, jak je naše hlavní město multikulturní a pestré a jak vedle sebe žijí lidé různých národností a vyznání. Jejich hlavním cílem je bourat zažité stereotypy pestrým programem zahrnujícím divadlo, tanec i hudbu, návštěvníci tak mohli lépe tak poznat rozmanitost kultur, které u nás žijí, a porozumět jim.

festivaly
Zdroj: http://refufest.com/o-refufestu/

Slezská lilie

Na přátelskou a příjemnou atmosféru sází také Ostravský festival Slezská lilie, který je křesťansky zaměřený a je dokonce přenášen televizí Noe. Letos Lilie proběhla v druhém červnovém víkendu a to rovnou na několika scénách rozmístěných v Ostravě. Festival si klade za cíl odstraňovat společenské předsudky – organizátoři se proto rozhodli jednu scénu umístit do sociálně vyloučené lokality Ostrava -Kunčičky, kterou se tímto snaží vtáhnout do kulturního dění města. Pro rozjímání je pak vyhrazena neděle, během které probíhá duchovně zaměřený program. Akce je financována prostřednictvím darů, což umožňuje, aby byla akce pro všechny zdarma.

Kladenské dvorky a Psáryfest

Dvě neziskové organizace se rozhodly využít prvních letních dnů na začátku června, z nichž každá pojala svůj “svátek” jinak. Na celý víkend naplánoval svou již tradiční výtvarnou výstavu Kladenské dvorky spolek Podprůhon. Tato akce vznikla už v 80. letech a stále je důležitou součástí kulturního dění v regionu. V Psárech pořádali v sobotu o několik desítek let mladší festiválek, pojmenovaný podle místa konání – Psáryfest. Celá akce vznikla původně jako sportovní den pro handicapované a přerostla v, letos už čtvrtý ročník, veřejnosti přístupný festival. Výtěžek je věnován Domovu Laguna v Psárech.

6379959_orig
zdroj: http://www.kladenskedvorky.cz/2016.html

Open Air Program

Hradec Králové rozproudil Open Air Program, za nímž stojí kulturní neziskovka Kontrapunkt – o té se můžete dočíst na našem blogu v samostatném článku, Kontrapunkt byl totiž Neziskovkou týdne. Celý festival je od roku 2000 součástí Mezinárodního festivalu Divadlo evropských regionů. Hlavním cílem je zapojovat obyvatele Hradce do kulturního a společenského dění a spolupracovat s podobně zaměřenými organizacemi. Podporuje mezinárodní spolupráci a amatérskou uměleckou tvorbu, právě například realizací kulturních akcí. Kromě Open Air Programu pořádá Kontrapunkt také neformální setkávání (pikniky, dílny, přednášky atp.) na veřejných místech v Hradci pod názvem Zaber Hradec! a v neposlední řadě hudební přehlídku inspirovanou jazzem, na jejíž scéně se prezentují čeští a zahraniční umělci – Jazz jde městem / Jazz goes to town.

Boskovice 2016

Jazzovou scénou je inspirován také boskovický Festival pro židovskou čtvrť, který realizuje sdružení Unijazz, které navazuje na bývalou Jazzovou sekci. Nejedná se však o čistě jazzovou záležitost – čtyřdenní program je multižánrový a zaujme všechny věkové kategorie, které mají na výběr z množství filmů, divadel a hudby. Scény festivalu jsou rozmístěné napříč židovskou čtvrtí, zasahují do prostředí hradu, letního kina i bývalých zemědělských budov dříve náležejících zámku, čímž pořadatelé reálně propojují kulturu a historickou atmosféru městečka. Unijazz se, podobně jako Kontrapunkt, snaží o rozvoj kultury a podporuje další projekty a jejich tvůrce. Z množství aktivit Unijazzu stojí, mimo jiné, za zmínku Čítárna a knihovna nebo vlastní kulturní scéna Kaštan.

boskovice2016
Boskovice 2016

V dalším díle se dočtete o dobročinných sportovních akcích …

Autorka článku: Tereza Šimonová

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ