Ukliďme svět, ukliďme Česko

144

Ukliďme svět, ukliďme Česko (dříve jen Ukliďme Česko) se pyšní označením největší dobrovolnické akce v celé republice. Jejím primárním cílem je během jediného dne uklidit po celém území České republiky černé skládky a volně pohozený odpad.

Zmapujme to…

1. cerna_skladka

Na počátku všeho stálo znepokojení otců projektu Ukliďme Česko a zakladatelů spolku Ekosmák Miroslava Kubáska a Radka Janouška nad bezútěšnou situací černých skládek v České republice. Tito dlouholetí spolupracovníci s nepřebernými zkušenostmi z oblasti životního prostředí dali hlavy dohromady a v květnu roku 2012 spustili první verzi mobilní aplikace ZmapujTo. Jejím cílem bylo usnadnit obyčejným lidem hlášení černých skládek příslušným úřadům.

Co se zprvu zdálo jako možné řešení problému černých skládek se po čase ukázalo nedostačující. Díky aplikaci ZmapujTo, která ve vylepšeném provedení funguje i nadále, se podařilo úřady informovat o tisícovkách černých skládek, které však na podněty nedokázaly adekvátně reagovat.

A ukliďme to! Společně

A protože nemají ve zvyku odcházet od nedokončené práce, vykasali si Radek s Mirkem rukávy, řekli si: „Pojďme do toho!“ a po vzoru světového hnutí Let’s do ti uspořádali na jaře roku 2014 první celorepublikovou úklidovou akci s názvem Ukliďme Česko.

2. tým

Od roku 2014 tak probíhají pravidelné každoroční jarní úklidy. K obrovské radosti otců projektu se těší stále rostoucí oblibě české veřejnosti. Myšlenka nesedět nečinně v koutě velmi silně rezonuje ve všech vrstvách české společnosti a do jednotlivých úklidových akcí se zapojuje čím dál více nadšených dobrovolníků.

Zatímco první ročník počítal s účastí 6 000 osob, do toho druhého se v roce 2015 zapojilo přes 31 000 dobrovolníků. Během dvou ročníků se tak díky jejich zápalu podařilo z České republiky uklidit téměř 1 400 tun odpadu. Taková váha by zaplnila po okraj 114 tatrovek!

Kdo uklízí, neznečistí

Mnozí skeptici nám říkají, že uklízením existujících skládek přece nic nevyřešíme – skládky budou vznikat dál a tam, kde jsme loni uklidili, najdeme letos skládku zase. My věříme, že tomu tak být nemusí.

3. skládka

Každoroční úklidy pro nás totiž představují skvělý způsob, jak o problematice černých skládek informovat veřejnost a přispět k jejímu efektivnímu řešení. Zároveň věříme, že mají velmi silné preventivní účinky především na děti a mládež. Proto se stále snažíme prohlubovat naši spolupráci se školami. Kdo si jednou vyzkoušel černou skládku uklidit, dobře si rozmyslí, než nějakou sám založí.

Ukliďme svět + Ukliďme Česko = Ukliďme svět, ukliďme Česko

logo uklidme cesko

Není žádné tajemství, že podobné úklidy pořádá již dlouhá léta pod názvem Ukliďme svět Český svaz ochránců přírody. Protože víc rukou víc uklidí, spojili jsme letos síly a chystáme spolu pro Vás ještě větší úklidovky s novým jménem Ukliďme svět, ukliďme Česko.

Věříme, že se letos spolu s námi do úklidů pustí až 100 000 účastníků. Stanete se jedním z nich?

Bez Vás Česko neuklidíme

Pro úspěch celé akce je zcela klíčové aktivní zapojení veřejnosti. Jen díky našim skvělým dobrovolníkům dokážeme dělat opravdové zázraky. Staňte se i Vy jedním z nich a bojujte spolu s námi proti černým skládkám!

4. Hasič s logem

Většina letošních úklidů se odehraje již tuto sobotu. Neváhejte a najděte si ten svůj na této stránce!

Nezapomínejte na nás ani při svých on-line nákupech! Díky GIVTu nás můžete podpořit pokaždé, když nakupujete přes internet a nezaplatit přitom ani korunu navíc! Podpořit můžete ZDE.

Více informací o akci najdete na našem webu nebo na Facebooku

BEZ KOMENTÁŘE

ZANECHAT ODPOVĚĎ