Ilustrační obrázek. Zdroj: freepik.com

Na stejný plat ženy pracují zhruba o tři měsíce déle než muži. Blíží se Equal Pay Day

Na přelomu března a dubna bude v Praze probíhat tradiční jarní konference Equal Pay Day, tedy den rovného odměňování. Třídenní akce si klade za cíl upozorňovat na problém nerovnosti platů mezi pohlavími, známý jako Gender Pay Gap. Jak jsou ženy ve světě oceňovány za svou práci? Potýkáme se s problémem nerovnosti i v České republice? Jaké jsou příčiny?

K nerovnému odměňování žen a mužů dochází v různé míře ve většině zemí světa. Gender Pay Gap prakticky označuje jev, kdy za stejně odvedenou práci dostane muž a žena rozdílnou odměnu. Jev se poté v průzkumech většinou vyjádří jako procentuální rozdíl mezi průměrným hodinovým hrubým výdělkem zaměstnaných mužů a žen.

Česko je osmým nejhorším státem v EU

Měsíc březen není pro datum konání konference, kterou v Česku zaštiťuje veřejně prospěšná organizace Business & Professional Women ČR, vybrán náhodně. Tato globální osvětová kampaň organizací Business & Professional Women po celém světě připadá na měsíc, kdy ženy doženou muže v odměňování za svou práci. Z dat uveřejněných na webové stránce Equal Pay Day totiž vyplývá, že ženy v Evropě pracují zhruba o tři měsíce déle než muži, aby dosáhli stejného ekonomického výsledku.

Eurostat, statistický úřad Evropské unie, vydal v roce 2021 průzkum, ze kterého Česká republika vyšla jako osmá nejhorší evropská země v odměňování žen a mužů. Rozdíl mezi muži a ženami činí 16,4 % oproti unijnímu průměrů 12,7 %. Nejvyšší rozdíl byl zaznamenán v Estonsku (20,7 %) a nejnižší v Lucembursku (- 0,2 %).

Za 40 let práce výdělek menší o 400 tisíc dolarů

Celosvětová statistika zveřejněná časopisem Forbes potom uvádí například to, že ženy vydělávají 82 centů za každý dolar, který vydělá muž. Při porovnání žen a mužů se stejnými pracovními podmínkami, jako je pracovní zařazení, odpracované hodiny a podobně, existuje celosvětově 11 % rozdíl. Prakticky si tento rozdíl poté můžeme představit tak, že dvacetiletá žena, která začíná pracovat celoročně na plný úvazek, přijde za svou čtyřicetiletou pracovní kariéru ve srovnání se svým mužským protějškem o více než 400 tisíc dolarů. Jižní Korea je potom dle studie státem, který má největší rozdíl v odměňování žen a mužů na světě. Rozdíl tam činí 33 %. Ve Spojených státech je rozdíl 26 %.

Dokument z produkce Netflixu vysvětlující Gender Pay Gap

Jaké jsou příčiny tohoto stavu?

Studie Rozdíly v odměňování žen a mužů v ČR uvádí, že příčinami stavu nerovnosti je zejména netransparentní odměňování, nedostatečné možnosti slaďování práce a rodiny, podhodnocení péče a oborů, kde převažují ženy nebo neplacená práce v domácnosti, které se věnují ve větší míře ženy.

Jinou studii zabývající se podmínkami odměňování v patnácti zemích světa zveřejnil koncem roku 2022 časopis Nature Human Behaviour. Na výzkumu se podílela i česká socioložka Alena Křížková ze Sociologického ústavu Akademie věd. V rozhovoru pro iRozhlas vysvětluje, že až donedávna se celá problematika na státní úrovni neřešila. Podle Aleny Křížkové je palčivým problémem nerovného odměňování v Česku například to, že ženy zůstávají s dětmi dlouhou dobu doma a není příliš podpořena sdílená péče mezi rodiči.

Být viděn a slyšen

Ministerstvo práce a sociálních věcí v roce 2020 zahájilo projekt Rovná odměna, který se problematice věnuje, na konci roku 2022 schválila vláda Akční plán rovného odměňování žen a mužů 2023 – 2026. Jde o první samostatný dokument, ve kterém se česká vláda zavázala řešit Gender Pay Gap. Podle studie MPSV ženy vydělávaly v roce 2021 v průměru o 6 500 Kč méně než muži.

Pozvánka na český Equal Pay Day

Konference probíhající od 31. března do 2. dubna v Praze bude mít na programu vystoupení zajímavých osobností, networking a mentoring nebo doprovodný program v podobě koučink zóny, wellbeing & Relax zóny a možnost hlídání dětí v dětském koutku. Konference má podtitul Být viděn a slyšen. Smyslem je vytvořit prostor, kde budou moci ženy sdílet své zkušenosti, vzájemně se podpořit a předat si konkrétní tipy, jak se prosadit na trhu práce i ve společnosti.

Jsem studentka Právnické fakulty v Olomouci. Rok života jsem strávila ve Španělsku, tam jsem zjistila, že jsem patriotka a Olomouc je pro mě srdeční záležitost na celý život, podobně jako neziskový sektor, rozvoj společnosti a lidská práva. V minulosti jsem pracovala například jako fundraiserka pro mobilní hospic nebo jako migrační stážistka v Amnesty International. V Givtu se primárně věnuji podcastu Pijavice.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *