Ilustrační obrázek, zdroj: pixabay.com

Česká republika řeší budoucnost reprodukčních práv

Reprodukční práva jsou lidská práva. To je jedno z hesel organizací Konsent a Amnesty International, které se snaží zavést interrupce do ústavy, což by završilo ochranu reprodukčních práv v České republice. Na druhé straně barikády stojí poslankyně Romana Bělohlávková, která spolupracuje s Hnutím pro život a společně chtějí kontroverzní upozornění na těhotenských testech. Proč je zapojení Hnutí pro život v celé situaci problematické a čeho chtějí Konsent a Amnesty International docílit?

V posledních týdnech sílí debata o interrupcích. Diskuse se odehrává nejen mezi politiky, ale také mezi odborníky, aktivisty a širokou veřejností. Zatímco některé organizace a poslanci prosazují ústavní zakotvení práva na interrupci, jiné skupiny se snaží přístup k těmto zákrokům omezit. V centru pozornosti je kontroverzní návrh na povinné upozornění na těhotenských testech, který by ženám nabízel kontakty na organizace podporující pokračování těhotenství.

Zakotvení práva na interrupce v ústavě

Jedním z klíčových návrhů, který zaznívá ze strany organizací Amnesty International a Konsent, je snaha o zakotvení práva na interrupci přímo do Listiny základních práv a svobod. Organizace se snaží o to, aby ženy získaly jistotu, že jejich právo na svobodné rozhodování o vlastním těle nebude v budoucnu ohroženo politickými změnami.

Myslíme si, že Listina nedostatečně chrání ženu a její právo na interrupci. Interrupce u nás také není považována za zdravotní péči, ačkoli jí bezesporu je. Zakotvení práva na interrupci v Listině by potvrdilo rovnoprávnost žen a přirozeně tak završilo ochranu reprodukčních práv a společenskou hodnotovou debatu o nich,“ uvádí nezisková organizace Konsent na svém webu.

Reprodukční práva však podle organizací zahrnují i mnoho dalších témat. V kampani se zaměřují na tři oblasti reprodukčního zdraví, které zlepší podmínky v České republice a pomohou předcházet nechtěným těhotenstvím – dostupná antikoncepce pro všechny, centrální zdroj informací o interrupcích v České republice a lepší podmínky užití potratové pilulky (tzv. farmakologická interrupce, pozn. red.).

Omezení interrupcí v Česku

Zatímco část poslanců a aktivistů se snaží právo na interrupci posílit, jiná skupina zákonodárců se pokusila prosadit opatření, které by mohlo svobodné rozhodování žen naopak omezit. V březnu 2025 poslanci Romana Bělohlávková (KDU-ČSL), Zdenka Němečková Crkvenjaš (ODS) a Jan Kuchař (STAN) navrhli, aby výrobci těhotenských testů měli povinnost umisťovat na obaly upozornění s odkazy na organizace poskytující poradenství těhotným ženám.

Na první pohled by se mohlo zdát, že jde o snahu nabídnout ženám pomoc v obtížné situaci. Problém ale nastává ve chvíli, kdy se ukazuje, že za návrhem stojí konzervativní organizace Hnutí pro život, která dlouhodobě usiluje o omezení interrupcí a jejich úplný zákaz.

Podle investigativní redaktorky Deníku N Zdislavy Pokorné, která o tématu hovořila v podcastu Vinohradská 12, je poslankyně Bělohlávková v dlouhodobém kontaktu s Radimem Ucháčem, předsedou Hnutí pro život, kterého označuje za odborníka s nejpropracovanější znalostí této problematiky. Ucháč se k jejímu návrhu otevřeně hlásí a veřejně vyjádřil přání, aby právě Hnutí pro život pomáhalo ženám v obtížné situaci.

Pokorná však upozorňuje na kontroverzi spojenou s touto organizací. Hnutí pro život je podle ní dlouhodobě silně proti potratům, což vyvolává nesouhlas řady politiků, včetně některých kolegů Romany Bělohlávkové, kteří ji za tuto spolupráci kritizují.

Návrh vyvolal ostrou kritiku ze strany odborníků, lékařů i některých politiků. Podle nich by se takto ženy dostávaly k jednostranným informacím od organizací s jasným ideologickým zaměřením. Organizace by mohly ženy manipulativně tlačit k tomu, aby těhotenství za každou cenu nepřerušily – a to i v situacích, kdy by pro ně bylo pokračování těhotenství nežádoucí nebo dokonce nebezpečné. Po mediálním tlaku dva z poslanců – Kuchař a Němečková Crkvenjaš – svůj podpis stáhli s tím, že byli uvedeni v omyl a že návrh neodpovídal jejich původní představě, kterou jim Bělohlávková přednesla.

Hnutí pro život

Hnutí pro život je v České republice jednou z nejaktivnějších organizací bojujících proti interrupcím. Jeho strategie není pouze o přímém nátlaku na ženy, ale také o postupném posouvání veřejného diskurzu směrem k odmítání interrupcí jako takových. Podle uniklých e-mailů, které se dostaly do médií, se Hnutí pro život snaží nejen o změnu legislativy, ale i o ovlivnění lékařů a gynekologů, aby interrupce aktivně nedoporučovali a ženy od nich odrazovali.

Navíc se objevují informace o vazbách Hnutí pro život na síť organizací Agenda Europe, která má vazby na ruské oligarchy nebo na konzervativní kruhy blízké administrativě amerického prezidenta Donalda Trumpa, a se kterou uniklá emailová komunikace probíhala. Agenda Europe je síť více než 400 ultrakonzervativních organizací z USA a Evropy. Organizace se snaží útočit na práva na interrupci, manželství pro LGBTQ nebo rozvody párů. Více o působení Hnutí pro život a jeho kontakty s Agenda Europe zjišťovali a shromažďovali informace novináři z Deníku N.

Další vývoj a možné důsledky

Ačkoli původní návrh na těhotenské testy neprošel, poslankyně Bělohlávková předložila nový pozměňovací návrh ve dvou variantách – jedna z nich zachovává původní myšlenku s odkazem na vybrané organizace, zatímco druhá by informaci směřovala na stránky ministerstva zdravotnictví. O návrhu se bude hlasovat.

Celá debata ukazuje, jak silně je téma interrupcí v Česku politicky i společensky citlivé. Zatímco v některých zemích, jako je Polsko nebo Maďarsko, dochází k přísnějším omezením interrupcí, v jiných státech, například ve Francii nebo ve Španělsku, naopak posilují ochranu reprodukčních práv žen. Česká republika zatím patří k liberálnějším státům, ale aktuální debata ukazuje, že budoucnost reprodukčních práv nemusí být samozřejmá.

Rozhodnutí, která padnou v nadcházejících týdnech a měsících, mohou mít zásadní dopad na postavení žen a jejich práva v české společnosti. Otázkou zůstává, zda se Česká republika vydá cestou ochrany práv žen, nebo zda se připojí k zemím, kde je interrupce stále méně dostupná.

Jedním ze způsobů, jak podpořit reprodukční práva žen, je podpis petice, která má za cíl zakotvit práva na interrupce v ústavě. Zde naleznete odkazy pro podpis: Konsent a Amnesty International.

Studuji žurnalistiku na Univerzitě Palackého v Olomouci, jsem ale srdcem holka z hor. Někdo chtěl být jako malý kosmonautem, já chtěla být vždy novinářkou. Ve světě neziskovek obdivuji lidi, kteří se nebojí jít za svým přesvědčením a pomáhat ostatním. Mám ráda empatické lidi, nesnáším sobectví. Ve volném čase nejradši čtu, ráda se ale kouknu i na film nebo seriál.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *