Řadí se do skupiny idiopatických střevních zánětů, napadají trávicí trakt a způsobují tak značné potíže. Jaké jsou jejich příznaky a možnosti léčby? Co život s těmito chorobami obnáší? A jak pomáhá organizace Pacienti IBD?
Co je to Crohnova nemoc?
Chronické onemocnění tlustého a tenkého střeva diagnostikoval poprvé v roce 1932 americký gastroenterolog B. B. Crohn. Může postihnout jakoukoli část trávicího traktu a vést k zužování střeva, hnisání nebo tvorbě píštěl neboli dutých orgánů. Příznaky jsou velmi různorodé. Nejčastější je ale hubnutí, únava, bolesti břicha, zvýšená teplota nebo průjmy. Časté jsou také mimostřevní příznaky; například postižení jater nebo záněty kloubů.
Jak se pozná Ulcerózní kolitida?
Je to chronický zánět sliznice tlustého střeva, vždy postihuje konečník a poté zpravidla různě dlouhou část střeva. Typickým příznakem jsou tenesmy (pocit neúplného nebo nedostatečného vyprázdnění po defekaci) nebo krvácení z konečníku a často i průjem. U těchto pacientů se rovněž projevují mimostřevní příznaky stejné jako u Crohnovy choroby.
Tyto dvě nemoci jsou klasifikovány jako idiopatické střevní záněty, zkratka ISZ. V angličtině se používá zkratka IBD (Inflammatory Bowel Diseases). Příčina obou nemocí je neznámého původu. Odborníci se domnívají, že jde o civilizační nemoci, které vznikají jako důsledek například změn životního stylu, používání antibiotik nebo nadměrného stresu.
„U idiopatických střevních zánětů není ještě úplně rozluštěna příčina, která záněty způsobuje. Obecně se uvádí, že k propuknutí nemoci je potřeba, aby se potkalo vícero negativních faktorů,“ vysvětluje předsedkyně neziskové organizace Pacienti IBD Lucie Laštíková, která pomáhá lidem trpící těmito nemocemi.
„Genetika může být jedním z nich, záleží, zdali touto nemocí trpí jeden rodič nebo oba, pravděpodobnost je pak zvýšená oproti běžné populaci, ale rozhodně to neznamená, že dítě nemocného rodiče nemoc také zdědí,“ dodává.
Jak lze Crohnovu nemoc a ulcerózní kolitidu diagnostikovat a jaké jsou možnosti léčby?
„Většinu nových pacientů přivedou do ordinací přetrvávající potíže – průjem, bolesti břicha, krev ve stolici. Základním vyšetřením by měl být odběr krve na zánětlivé parametry, kontrola stolice na okultní krvácení a poté endoskopické vyšetření. Zobrazovacích metod máme nyní již celou řadu,“ informuje předsedkyně.
Nejlehčí formu Crohnovy nemoci lze léčit aminosalcyláty (skupiny léků určené k léčbě některých střevních zánětů pozn. red.). Na vážnější formy nemoci se nasazují zpravidla kortikosteroidy, imunosupresiva a v posledních letech i biologická léčba. Většina pacientů musí být během života operována. Aminosalicyláty jsou základem léčby i u ulcerózní kolitidy, a to hlavně při aktivní formě nemoci. Postup s léčivy je pak stejný jako u Crohnovy nemoci až na malé rozdíly.
Operace je pak nutná u asi 15% pacientů. U obou nemocí je poté doporučená dieta. Omezování
se ve stravě je velmi individuální. Pacienti ale často trpí podvýživou a velkou ztrátou hmotnosti.
Změna životního stylu a omezení v životě
„Změna životního stylu je velmi individuální, každý pacient je v tomto ohledu unikátní, máme nějaká obecná doporučení jako dostatek spánku, méně stresu, nezatěžující strava – jednoduše zdravý životní styl. Kvalitně léčení pacienti v remisi (vymizení příznaků a projevů onemocnění, nikoli nemoci samé, pozn. red.) mohou sportovat, každý dle svého omezení,“ říká Lucie.
Míra omezení v životě záleží také na tom, zdali je pacient v remisi nebo v relapsu (opětovné se
objevení příznaků nebo návrat nemoci, pozn. red.), jak je léčen, zda léčba zabírá a jaká je celková míra postižení. Zdali trpí i dalšími problémy, které se záněty střev souvisí. „Máme pacienty, kteří žijí běžný život, mají rodiny a kariéry, cestují. A máme taky pacienty, jejichž postižení je natolik závažné, že práce nejsou schopni a jsou v invalidním důchodu,“ dodává.
Jak neziskovka Pacienti IBD pomáhá lidem s těmito nemocemi?
Organizace pacienty i jejich blízké sdružuje a zároveň edukuje. Vydává bezplatně různé publikace napsané odborníky, pořádá neformální setkání, vzdělávací semináře a konference po celé České republice. Spolupracuje s Pracovní skupinou lékařů pro IBD. Provozuje také bezplatné on-line poradny – právní, výživové i gastroenterologické.
Projekty
Pacienti IBD mají za sebou již několik projektů. Jedním je i mobilní aplikace IBD pod kontrolou, ta slouží pro lepší organizaci času, a hlavně pro dodržování medikamentů. Pomůže zvládat mnohdy stresující skloubení práce, rodiny a onemocnění. Dalšími projekty jsou WC karta, která slouží pro lepší zpřístupnění toalet. A také WC kompas, což je on-line mapa veřejných toalet, která umožňuje kdekoli najít ty nejbližší dostupné. Organizace tak se svými projekty ale nekončí.
„Plánujeme toho spoustu. Letos by měl vyjít komiks – příběh dvou mladých lidí, pacientů. V létě nás čeká konference v Karlových Varech, v září velká konference v Praze. Nejlepší je sledovat naše webové stránky crohn.cz, kde jsou všechny aktuality a informace,“ uzavírá Laštíková.
Komentáře