Ministerstvo vnitra spustilo projekt, který se věnuje prevenci a boji proti obchodování s dětmi. Podle studie ACCENDO jsou v ČR zaznamenány případy obchodování s dětmi, především sexuální a pracovní vykořisťování. Rizikem jsou zejména děti ze sociálně slabších vrstev. V České republice je toto stále problémem, který zůstává často nepovšimnut. Projekt by ale mohl přispět k jeho lepšímu rozpoznání.
U příležitosti Evropského dne boje proti obchodování s lidmi, Ministerstvo vnitra spustilo 17. října nový projekt, který se zaměřuje na prevenci a boj proti obchodování s dětmi. Na tiskové konferenci představili zástupci MV, policie a neziskových organizací spuštění osvětové kampaně. Součástí kampaně je i informační web.
„Zásadním impulzem pro realizaci projektu Komplexní přístup k prevenci a potírání obchodování s dětmi byla znepokojivá situace ve vztahu k obchodování s dětmi v rámci evropského prostoru, zejména předpokládaná vysoká latence. V České republice dlouhodobě detekujeme jen minimum případů obchodování s dětmi, a proto jsme rozhodli o realizaci výzkumu, který by latentní potenciál mohl odhalit,“ řekl na tiskové konferenci ředitel odboru prevence kriminality Ministerstva vnitra Michal Barbořík.
Projekt má za cíl rozpoznávat více případů trestné činnosti a zvýšit povědomí veřejnosti o zjištěných formách obchodování s dětmi a také efektivnější poskytování pomoci těmto obětem. V rámci něj jsou připraveny komplexní materiály s informacemi pro děti a mladistvé. Rodiče a široká veřejnost se dozví, jak případy rozpoznat a co v takových situacích dělat. Na webu jsou informace i pro odbornou veřejnost, například sociální pracovníky nebo pedagogy, kde najdou odbornou metodiku identifikace a poskytnutí pomoci dětským obětem nebo například videokurz „Jak identifikovat ohrožené děti“.
V České republice jsou zaznamenány jednotky případů obchodování s dětmi
Na základě studie výzkumné organizace ACCENDO ve spolupráci s Univerzitou Karlovou, vyplývá, že v České republice jsou zaznamenány jednotky případů obchodování s dětmi, nejčastěji v Ústeckém kraji. Podle Barboříka se obětí obchodu může stát kterékoliv dítě bez ohledu na jeho intelekt, ekonomické zázemí, sociální prostředí a funkčnost primární rodiny.
V roce 2023 bylo evidováno 15 případů v rámci sexuálního vykořisťování. Podle vedoucího odboru obecné kriminality ÚSKPV plk. Jaroslava Hrabálka se však jedná o mnohem větší množství. „Co se týče pracovního vykořisťování nebo nucení k trestné činnosti, bude tam také poměrně velký počet případů,“ doplňuje Markéta Hronková, ředitelka organizace La Strada, která bojuje proti obchodu s lidmi a jejich vykořisťování.
Často se stává, že s dítětem obchoduje někdo z jeho rodiny
K nejčastějším formám obchodování s dětmi v Česku patří zneužívání dětí k pohlavnímu styku nebo k jiným formám sexuálního zneužívání a také k výrobě pornografie. Dále také může docházet například k pracovnímu vykořisťování, nelegální asistované reprodukci nebo využívání osob k trestné činnosti.
„Mezi faktory, které ovlivňují, že se dítě stane obětí, může být například to, že děti pochází ze slabších sociálních vrstev, nedostatečný zájem o děti nebo vidina snadného výdělku. Často se stává, že s dítětem obchoduje někdo z jeho rodiny,“ zmiňuje plk. Jaroslav Hrabálek, vedoucí odboru obecné kriminality ÚSKPV.
Základním problémem odhalování těchto trestných činů je selhání v navázání kontaktu s oběťmi a absence důvěry. Zásadní je včasná identifikace a prevence. Je velmi obtížné potenciální oběť rozpoznat a případ oznámit, protože ukazatele pro odhalení stále nejsou dostatečně známé. V současné době se trestná činnost přesunula na internet, a proto je stále složitější ji odhalit.
Komentáře