Hnutí DUHA spustilo kampaň Divočina nabeton, která apeluje na vládu, aby neodkladně vyhlásila Národní park Křivoklátsko. Cílem je chránit unikátní přírodu a zajistit, aby byla přísně chráněna alespoň desetina území Česka. Kampaň reaguje na časový tlak a odpor zájmových skupin.
Hnutí DUHA spustilo kampaň s názvem Divočina nabeton, ve které vyzývají vládu, aby neodkládala vyhlášení NP Křivoklátsko. „Cílem kampaně Divočina nabeton je vyhlášení Národního parku Křivoklátsko. Cílem je také ochránit divokou přírodu pro příští generace a zajistit ochranu zdejší cenné přírody. Ochránit místo rozmanitých druhů. Dalším cílem je rozšíření a podpora ochrany divoké přírody tak, aby bylo pod důslednou ochranou alespoň 10 % rozlohy republiky,“ objasňuje smysl kampaně Eva Pernicová, tisková mluvčí Hnutí DUHA.
Časový tlak a politická nejistota
Vláda s vyhlášením NP Křivoklátsko váhá a hrozí, že rozhodnutí během svého volebního období nestihne. Jednat by se mělo během ledna příštího roku. „Situace je napjatá časově. Novela zákona o ochraně přírody, kterou se NP Křivoklátsko vyhlásí, půjde do poslanecké sněmovny až po Novém roce. Bude potřeba na poslance působit, aby její schválení zbytečně nezdržovali a stihlo se to do konce volebního období, protože pak připravené zákony, které schválit nestihnou spadnou pod stůl a po volbách by se muselo začít úplně znovu, říká Jaromír Bláha, expert na ochranu lesů a divoké přírody Hnutí DUHA.
„Jednání v Parlamentu také budou napjatá, protože tam působí lobby zájmových skupin, které jsou proti národním parkům a ochraně přírody. Kampaň Divočina nabeton bude poslancům ukazovat, že většině lidí na kvalitní ochraně přírody v národních parcích záleží a podporují vyhlášení NP Křivoklátsko. Věřím, že lidé vidí, jak je křivoklátská příroda krásná a vyšší ochranu vyhlášením národního parku potřebuje,“ doplňuje Bláha.
Novela zákona a její sporné dopady
Změny se zásadně dotknou kvality ochrany přírody ve všech národních parcích v České republice. O hlavních pravidlech a plánech péče vždy rady národních parků rozhodovaly samy a hledaly většinovou shodu. Teď ale novela zákona navrhuje, aby o hlavních pravidlech a plánech rozhodovali zástupci obcí a odborníci na ochranu přírody zvlášť. Tím by se do diskuze vznesla stranická dynamika, která znemožňuje jednání o kompromisech mezi ochranou přírody a rozvojem obcí. Rozdělení by vedlo k tlaku na politické strany či na Ministerstvo životního prostředí, namísto snahy o dohodu.
Novela zákona s sebou nejspíše přinese ale i pozměňovací návrhy, které padnou v poslanecké sněmovně. Podoba těchto očekávaných pozměňovacích návrhů vyplývá jasně z toho, že se objevily již v mezirezortním připomínkovém řízení zákona a v připravované novele zákona o požární ochraně. Očekává se, že se v divočině vytvoří hustá cestní síť, protipožární průseky, betonové nádrže na odběr vody pro hašení a bude se vyklízet mrtvé dřevo kvůli riziku šíření ohně. Změny mohou obsahovat také návrh, aby ochrana přírody v národních parcích již nebyla nadále hlavním cílem, to by mělo za následek developerskou zástavbu národních parků.
Ochrana přírodních procesů jako klíčový cíl
„Národní parky jsou zřizovány s cílem zachovat přirozené ekosystémy. Cestní síť, která by se musela v parcích udržovat, a odstraňování mrtvého dřeva okolo nich by tyto cíle narušily. Došlo by k oslabení principů ochrany přírody, které říkají, že v těchto oblastech máme zasahovat co nejméně. Přírodní procesy, které v národních parcích probíhají, by odstraňováním mrtvého dřeva z porostů v blízkosti cest a tvorba takových to předělů byly narušeny. A s nimi i druhy vázané na mrtvé dřevo a přírodní dynamiku. Což by snížilo jejich ekologickou hodnotu,“ říká Eva Pernicová.
„Cesty znamenají také pohyb lidí a techniky. Udržování cestní sítě v oblastech národních parků, kde by se na některých místech mohly zrušit, přispívá k fragmentaci lesa a narušuje přírodní procesy, které je potřeba podporovat na velkých území, tak aby se mohla nastartovat přírodní dynamika a podpora druhů rostlin a živočichů, kteří jsou na ni vázaní,“ dodává.
Komentáře