Rakovina plic je velmi časté onkologické onemocnění a v Česku postihuje více než 6000 lidí ročně. Listopadová kampaň #Nekašli na to neziskové organizace Moje plíce se zaměřuje na zvyšování povědomí o prevenci a upozorňuje na rizika vzniku této nemoci.
Podle Národního zdravotnického informačního portálu je rakovina plic jedním z nejčastěji diagnostikovaných nádorových onemocnění v České republice. Každoročně je nově diagnostikováno více než 6 000 pacientů s karcinomem plic a více než 5 000 pacientů na tento zhoubný nádor zemře. Mezi hlavní příznaky nemoci patří dlouhodobý kašel a bolest na hrudi při kašli, příměs krve ve vykašlaném hlenu, dušnost a potíže s dýcháním, nevysvětlitelný úbytek hmotnosti nebo velká únava.
#Nekašli na to
Kampaň probíhá po celý listopad, který je celosvětově věnován šíření povědomí o rakovině plic a možnostech prevence. „Cílem kampaně #Nekašli na to je především informovat veřejnost o rizicích vzniku rakoviny plic a zdůraznit význam prevence. Od ledna 2022 byl v Česku spuštěn program časného záchytu karcinomu plic, zaměřený na preventivní vyšetření rizikové skupiny – tedy kuřáků a bývalých kuřáků starších 55 let,“ říká Ilona Mančíková, předsedkyně pacientské organizace Moje Plíce.
„Díky tomuto programu mají lidé v rizikové skupině možnost podstoupit preventivní vyšetření, které může odhalit onemocnění v časném stadiu, kdy je lépe léčitelné. Kampaň tak vybízí veřejnost k aktivnímu přístupu ke svému zdraví a povzbuzuje k využití dostupných preventivních možností,“ dodává předsedkyně.
Proč je prevence důležitá?
Rakovina plic je zákeřné onemocnění, které se dlouhou dobu nemusí nijak projevovat, lidé proto často chodí k lékaři pozdě, kdy se karcinom už nedá účinně léčit. Mezi rizikové skupiny se řadí kuřáci i nekuřáci. I když je riziko výskytu nemoci u nekuřáků nižší, prevence je stejně důležitá jako u lidí, kteří kouří. Až 15% případů rakoviny plic se vyskytuje u nekuřáků.
Nejdůležitějším krokem pro kuřáky je co nejdříve s kouřením přestat. Nekuřáci by se měli vyhýbat pasivnímu kouření. Obě skupiny by pak měly dbát na to, aby se zdržovaly v prostředí s čistým ovzduším. Hlavní je také dodržovat zdravý životní styl, pečovat o své duševní zdraví a snižovat stresové faktory. Důležitá je vždy konzultace s lékařem a případné podstoupení genetických testů v případě onkologických onemocnění v rodině.
Ilona Mančíková o zakládání pacientské organizace Moje Plíce
„Na základě mé osobní zkušenosti jsem měla nutnost sdílet fakt, že rakovinou plic může onemocnět i nekuřačka jako já. Spojily jsme se s Lucií Hampejzovou, která rakovinou plic také jako celoživotní nekuřačka onemocněla. Vzájemná podpora nás přivedla na myšlenku, že právě sdílení pomáhá. Poté jsem potkala Robina Hoška, u kterého mě šokoval jeho věk. Když onemocněl mu bylo 27 let.“
„Naši zkušenost jsme se rozhodli transformovat v něco pozitivního. Každý z nás si prošel obdobím, kdy hledal odpovědi na otázky „proč právě já“, obzvlášť když jsme všichni celoživotní nekuřáci. Během vlastní léčby jsme narazili na určité překážky, se kterými se pacienti často potýkají, a proto chceme ostatním toto náročné období co nejvíce usnadnit – ať už vlastními radami nebo sdílením zkušeností ostatních pacientů i lékařů a odborníků z oboru onkologie. Naším cílem je být oporou a zdrojem informací pro ty, kteří procházejí podobnou situací, a ukázat, že v tom nejsou sami.“
Komentáře