Dezinformování je druh šmejdství. Jen šmejdy nelze identifikovat. Hostem Pijavic Bob Kartous

Bob Kartous je ředitel Pražského inovačního centra, kvalifikací pedagog, politický aktivista a mluvčí Českých elfů – organizace, která mapuje dezinformace v České republice. S Bobem jsme mluvili například o digitální identitě nebo o vnitřní imunitě člověka. A dozvíte se i proč si Bob myslí, že brzdou vzdělávání je v České republice společnost sama.

Vždy to přirovnávám k tomu, že existuje něco jako regulace negativních externalit průmyslu. Víme, že průmysl vytváří toxicitu, ať už se týká ovzduší nebo vody. A existuje systém regulací, které brání tomu, aby nám někdo svým podnikáním zhoršoval životní podmínky. Na to dnes existuje propracovaný systém regulací a každý ho musí dodržovat. Podobným způsobem můžeme pohlížet na podnikatele v digitálním průmyslu, v oblasti provozování sociálních platforem. Dnes sami podnikatelé, ať už jde o Facebook, Google anebo Twitter, připouští negativní důsledky svého podnikání na náš společenský život.. Ale společnost nemá systém regulací. K tomu musíme dospět.

Sdílet

Jsem studentka Právnické fakulty v Olomouci. Rok života jsem strávila ve Španělsku, tam jsem zjistila, že jsem patriotka a Olomouc je pro mě srdeční záležitost na celý život, podobně jako neziskový sektor, rozvoj společnosti a lidská práva. V minulosti jsem pracovala například jako fundraiserka pro mobilní hospic nebo jako migrační stážistka v Amnesty International. V Givtu se primárně věnuji podcastu Pijavice.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *