Ilustrační obrázek (zdroj: unsplash.com)

Kvalitní jídlo bez éček pomůže najít aplikace FÉR potravina, která čte etikety za vás

Jste příznivcem zdravého životního stylu a dbáte na kvalitu potravin, které konzumujete? Díky mobilní aplikaci FÉR potravina můžete odhalit jejich složení, původ, a dokonce vás upozorní i na škodlivá éčka, o kterých jste třeba ani nevěděli, že jsou ve vašem oblíbeném výrobku obsaženy. Jak na to? Stačí jednoduše naskenovat čárový kód výrobku.

Každý, kdo dbá na to, aby měl ve svém jídelníčku především zdravé potraviny, hledá v obchodních řetězcích přírodní potraviny bez konzervantů, éček a umělých přísad. Někdy je ale těžké se v množství informací na etikách vyznat. Od toho tady je aplikace FÉR potravina. 

Aplikace vznikla v rámci spolku FÉR potravina, který již před jejím založením poskytovala, a stále poskytuje, informace o složení potravin a jejich následné hodnocení podle kritérií na webových stránkách. Avšak s rozmachem chytrých telefonů a různých aplikací se spolek rozhodl koncept přenést do přehledné mobilní aplikace.

Jak to funguje? 

Screenshot z aplikace FÉR potravina

Lidé mají možnost načítat etikety potravin přímo v obchodech při nákupu ještě předtím, než potravinu vloží do svých nákupních košíků. Dalším důvodem pro vznik aplikace bylo také snazší přidávání potravin, které ještě nejsou v databázi. Uživatelé aplikace i webu tak pomáhají nahrávat a zpracovávat nové potraviny.

,,Spotřebitelé mají zájem o kvalitní potraviny za rozumnou cenu. O bezpečné nefalšované potraviny bez náhražek a velkého množství aditiv, o potraviny českého původu se jménem konkrétního výrobce na obale. A tohle všechno se díky aplikaci mají šanci dozvědět,“ říká Hana Střítecká, ředitelka spolku FÉR potravina.

Aplikace je určená pro všechny, kteří chtějí porozumět informacím na etiketě u jednotlivých potravin. Ocení ji také ti, kteří si musí hlídat složení potravin kvůli různým omezením, jako jsou třeba alergie.

,,Podle zpětných reakcí naši uživatelé mnohdy zjistili, co vlastně potraviny obsahují navíc. Aplikace vám taktéž pomůže v orientaci při výběru potravin. Zjistíte, že to nejdražší nemusí být skutečně nejkvalitnější. Zároveň se dá aplikace používat jako lupa, která zvětší často nečitelná písmenka na obalech kvůli velikosti nebo barvě písma,“ říká ředitelka Střítecká.

Aplikace přehledně zobrazí vše důležité

Po načtení čárového kódu přes fotoaparát můžete sledovat složení a bližší popis výrobku, obsažená éčka a jejich hodnocení, nutriční hodnoty, obsažené alergeny, informace o výrobci a bodové hodnocení. ,,Výsledek našeho hodnocení potravin je vyjádřen body a barevným semaforovým značením, který je viditelný na webu i v aplikaci u každé potraviny. Při získání minimálně dvaceti bodů je potravina označena naším logem FÉR potravina. Obecně ale platí, že zelená barva je v pořádku. Jakmile však začne barva oranžovět, je třeba zpozornit. No a červená barva je z našeho pohledu jasná. To prostě nechceš!,“ dodává Střítecká.

Screenshot z aplikace FÉR potravina

Proč se zajímat o éčka v potravinách?

Přídavné látky, jako jsou právě éčka, slouží k vylepšení vlastností potravin a také k tomu, aby potraviny déle vydržely čerstvé. Jsou to látky různého původu. Některé jsou zcela přírodní, ale v mnoha případech se jedná o látky uměle vyrobené. FÉR potravina přináší nejkompletnější informace o éčkách, přičemž se díky přehledné stupnici škodlivosti u každého z nich dozvíte, jestli je to látka bezproblémová nebo bychom si na ni měli dávat pozor.

Více informací o projektu se dozvíte z webových stránek. Aplikace je zdarma ke stažení jak v Google Play, tak na App Store. Podpořit další vývoj aplikace můžete samozřejmě i svým nákupem na Givtu. 

Jsem studentkou žurnalistiky na Univerzitě Palackého v Olomouci. Na neziskovkách se mi nejvíc líbí obětavá práce lidí, kteří se jejich prostřednictvím snaží pomáhat ostatním. Jsem hrdou maminkou pěti koček, a ve volném čase se kromě pečování o ně věnuji také tvorbě digitálních ilustrací, poslechu hudby všeho druhu, cestování a sledování Tří Tygrů.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *