Martin Müller a Černí Češi –⁠ namibijští váleční uprchlíci, kteří prožili dětství v Československu

V roce 1985 československá vláda přijala v částečně utajeném programu k výchově a vzdělávání dětské válečné uprchlíky z Namibie. Do epizody jsme si jako hosta pozvali režiséra dokumentu o těchto dětech, Martina Müllera. Rozebíráme, podle jakého klíče byly děti vybírány, jaké bylo dětství v Československu, nebo proč byl návrat do Namibie noční můrou. A zazní i to, co bylo pro Martina Mullera při zpracovávání dokumentu nejtěžší.

Základním životním problémem těchto dětí bylo to, že když se změnily politické režimy, tak byly k ničemu. Projekt nedošel konce. V podstatě to byly svědci kolosálního plánu, který teď nenašel uplatnění ani naplnění. Děti se vrátily do Namibie, ale už tam nepatřily. Začaly dospívat a více a více si to uvědomovaly. A měly stále trvající sen, že se vrátí do krajiny dětství, do bájného Československa. Československo už ale ani neexistovalo.

Sdílet

Jsem studentka Právnické fakulty v Olomouci. Rok života jsem strávila ve Španělsku, tam jsem zjistila, že jsem patriotka a Olomouc je pro mě srdeční záležitost na celý život, podobně jako neziskový sektor, rozvoj společnosti a lidská práva. V minulosti jsem pracovala například jako fundraiserka pro mobilní hospic nebo jako migrační stážistka v Amnesty International. V Givtu se primárně věnuji podcastu Pijavice.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *