Dagmar Kocmánková a Nový Prostor: Měníme pohled na lidi bez domova

Dagmar Kocmánková je spoluzakladatelkou a ředitelkou Nového Prostoru, jehož první číslo vyšlo už v roce 1999. S Dagmar rozebíráme, kam se obsah časopisu za roky posunul, kdo ji tehdy v zahraničí inspiroval nebo proč Dagmar považuje za firemní zlato vztah prodejců a čtenářů.

Nejčastějším důvodem, pro k nám lidé přicházejí, je ztráta práce, možnost přivýdělku a hodně to také koresponduje s rozvodovostí, protože zhruba 80 % lidí bez domova jsou muži. Muž většinou odchází z domu, kde zůstává žena s dětmi. Jde tedy často o rozpad rodiny, ale i o úmrtí v rodině nebo propuštění z výkonu trestu, což se promítá do rejstříku trestů, který je velkou překážkou na vstupu do zaměstnání.

Sdílet

Jsem studentka Právnické fakulty v Olomouci. Rok života jsem strávila ve Španělsku, tam jsem zjistila, že jsem patriotka a Olomouc je pro mě srdeční záležitost na celý život, podobně jako neziskový sektor, rozvoj společnosti a lidská práva. V minulosti jsem pracovala například jako fundraiserka pro mobilní hospic nebo jako migrační stážistka v Amnesty International. V Givtu se primárně věnuji podcastu Pijavice.

Komentáře

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *