Nadace Tomáše Bati pořádá od pondělí 11. září do pátku 15. září už sedmý ročník akce Týden Baťa, tentokrát s podtitulem Nejbližší spolupracovníci. Vstupné je dobrovolné a návštěvníci mohou zavítat na prohlídky Baťovy vily v režii těch nejpovolanějších, přednášky věnované právě blízkým spolupracovníkům legendy českého obuvnictví, nebo na závěrečný funkový koncert.
Už posedmé se v centru Zlína uskuteční akce věnovaná Tomáši Baťovi. Hlavním tahákem týdenní akce budou komentované prohlídky vily Tomáše Bati, které budou mít na starosti Gabriela Končitíková, ředitelka Nadace Tomáše Bati a Jakub Malovaný, projektový a PR manažer tohoto projektu.
„Během týdne se otevře Baťova vila celé široké veřejnosti, která se může těšit na komentované prohlídky, výstavy i nové artefakty, jež interiér vily doplní, avšak hlavní linkou celého festivalu budou opět tematické přednášky a besedy, v rámci kterých se letošního ročníku zúčastní přední čeští historikové a spisovatelé, dlouhodobě se věnující baťovskému odkazu,“ láká návštěvníky Jakub Malovaný.
Veřejnost si tak bude moci prohlédnout unikátní stavbu, která vznikala na začátku minulého století, včetně rozsáhlé zahrady, která i dnes nabízí klid a zeleň uprostřed městské zástavby. Mezi další body programu budou patřit zmiňované přednášky třeba o Dominikovi Čiperovi, pravé ruce Tomáše Bati, Hugo Vavrečkovi, českém novináři a politikovi, probíraná bude i osobnost Tomášova bratra Jana Antonína a závěrečná páteční beseda bude věnována Tomáši Baťovi juniorovi. Celé oslavy zakončí svým koncertem místní kapela Šufunky Gang. Podrobný program je k dispozici ZDE.
Celému týdnu bude předcházet pietní akt připomínající 15 let od úmrtí Tomáše Bati juniora, který se uskuteční v zahradě Baťovy vily už zítra, tedy 1. září v 10:00. „Na tuto jedinečnou osobnost zavzpomínají lidé, kteří s ním byli dlouhodobě v blízkém kontaktu a zároveň také uvedeme na trh novou publikaci Švec s posláním, která skvěle mapuje neuvěřitelný život Tomáše Bati juniora,“ dodává Jakub Malovaný.
Kdo byl Tomáš Baťa?
Švec, jenž dokázal řemeslo pozvednout na průmysl a dělníka na spolupodnikatele. Za úspěch svého podnikání nepovažoval jen měřitelné hodnoty v podobě prodaných párů obuvi, postavených továren a otevřených prodejen – za jeden z hlavních úspěchů považoval to, že z prosperity podnikání mělo užitek tisíce dalších lidí. Tak popisuje Nadace Tomáše Bati jednoho z našich nejznámějších podnikatelů, který se narodil v dubnu 1876 a zemřel v červenci 1932. Zanechal po sobě mezinárodní firmu nevídaných rozměrů a také odkaz, který žije dodnes. V domácím Zlíně nese jeho jméno Univerzita, v Torontu zase muzeum obuvi.
Komentáře