Letošní kulatý třicátý ročník Ceny Olgy Havlové vyhrála Doris Průšová za pomoc při vytváření pracovních pozic pro hendikepované osoby. Sama žije s mozkovou obrnou a je na invalidním vozíku. Svou pomoc uplatňuje v týmu Troublegang, který testuje pracoviště z hlediska vhodnosti pro lidi se zdravotním znevýhodněním.
Už po třicáté si bronzová socha Povzbuzení od Olbrama Zoubka našla svého majitele. Letos je jím Doris Průšová. Celý svůj život žije s mozkovou obrnou. I přes svůj hendikep má dvě zaměstnání a k tomu ještě pomáhá ostatním. „Doris Průšová zaujala poradní sbor svým osobním příběhem, houževnatostí a energií, s nimiž od dětství prochází životem poznamenaným dětskou mozkovou obrnou,“ říká Monika Granja, ředitelka Výboru dobré vůle Nadace Olgy Havlové.
Najít práci se Doris podařilo až po dvou letech intenzivního hledání. I proto se rozhodla, že bude pomáhat hledat vhodnou pracovní pozici dalším hendikepovaným lidem. Doris získala ocenění právě za svou snahu bořit bariéry mezi zdravými a hendikepovanými zaměstnanci. Svou pomoc uplatňuje v rámci týmu Troublegang, jenž je součástí Agentury práce pro lidi s handicapem O KROK. „To je velké téma v naší společnosti. Obava ze zaměstnávání handicapovaných osob u většiny zaměstnavatelů přetrvává. Doris a lidé jako ona mohou přispět ke kýžené a dlouho očekávané změně,“ tvrdí Granje.
Troublegang tvoří skupina lidí, kteří prověřují vhodnost pracoviště pro člověka s hendikepem. Otestují prostředí a navrhnou efektivní řešení. Doris v týmu působí jako osoba s omezeným pohybem. V týmu zkouší projít trasu od parkoviště nebo MHD, přes kantýnu a prostory zaměstnání, až po samotné místo výkonu. O KROK se snaží ukázat, že lidé s hendikepem jsou velmi užiteční, pouze potřebují jiné pracovní podmínky. A zdá se, že jsou ve svém úsilí úspěšní. Agentuře se podařilo zaměstnat přes více než 80 handicapovaných osob. Jak říká sama Doris: „překážkou nejsou schody, ale lidé„.
Předávání Ceny Olgy Havlové
Událost se konala 27. května ve Fantově budově Hlavního nádraží v Praze a o předání cen se postarala mimo jiné Markéta Pekarová Adamová. „Snažíme se podporovatele každoročně odměnit výběrem krásného a pokaždé jiného prostředí, kde se odehraje slavnostní ceremonie. Letos to byl Fantův sál nově zrekonstruované secesní Fantovy budovy Hlavního nádraží v Praze. Se stejnou pečlivostí vybíráme i moderátory a hudební doprovod,“ vysvětluje Granje. Událost uváděl moderátor Českého rozhlasu Jan Pokorný a hosté měli možnost si poslechnout sbor Pueri Gaudentes.
„Příprava byla organizačně náročná a občas něco nevyšlo na sto procent. S tím se ale počítá a naši hosté to přijali s nadhledem a humorem sobě vlastním, “ zhodnocuje letošní ročník Granje. V rámci Ceny Olgy Havlové se udělila také Cena veřejnosti, kterou letos převzala Michaela Linková za projekt měnící pacientské prostředí v naší zemi.
Ocenění může získat kdokoliv, kdo se navzdory svému zdravotnímu handicapu aktivně angažuje v pomoci druhým. Vybírá jej porota složená ze sedmi členů, která je pověřená správní radou Výboru dobré vůle – Nadace Olgy Havlové. Nominovat mohou organizace i jednotlivci pomocí online formuláře. Následně komise vybere takzvaného laureáta, neboli vítěze, který splňuje podmínky nominace. Od roku 2017 se uděluje také Cena veřejnosti, o které mají možnost rozhodnout lidé pomocí online hlasování.
Jejich síla k překonávání překážek, která často chybí i zdravým lidem, je pro nás velkou inspirací.
– Olga Havlová
Ocenění má důležitý společenský přesah
Olga Havlová založila Výbor dobré vůle s počátkem devadesátých let. Jeho hlavním cílem je už od počátku pomáhat lidem se zdravotním postižením. Cena Olgy Havlové vznikla až o pět let později a oceňovala osoby, které se zasloužili o začlenění hendikepovaných do společnosti. „Je to ocenění za jejich odvahu, statečnost a dobrou vůli, má však i další rozměr. Poukazuje na problémy, s nimiž se musejí handicapovaní lidé v naší společnosti potýkat. Často upozorňuje na málo známá onemocnění a omezení s nimi spojená, která se tak díky Ceně dostávají do lepšího povědomí veřejnosti,“ říká o Ceně Olgy Havlové ředitelka nadace. Samotná Olga Havlová se stačila zúčastnit pouze prvního ročníku před svou smrtí.
Komentáře